اینترنت بانک
‫هشدارهاي ضروري به مشتريان‬

امنيت سيستم‌هاي نوين

ملاحظات امنيتي فعال‌سازي خدمات بانکداري اينترنتي

1.       هنگام دريافت پاکت محتوي شناسه مشتري و کلمه عبور سامانه بانکداري اينترنتي از باز و مخدوش نبودن پاکت اطمينان حاصل نموده و در صورت مخدوش بودن مسئول شعبه را مطلع نماييد.

2.       شناسه مشتري و کلمه عبور سامانه بانکداري اينترنتي ارائه شده توسط شعبه را در اولين ورود به سامانه مذکور تغيير دهيد.

مديريت کلمه عبور

1.       توصيه مي‌گردد کلمه عبور سامانه بانکداري اينترنتي، ترکيبي از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و کاراکترهاي ويژه نظير @،%، $ و غيره باشد.

2.       کلمه عبور سامانه بانکداري اينترنتي خود را در اختيار ديگران قرار نداده و آن را در فواصل زماني (حداقل هر سه ماه) و بنا‌به ضرورت تغيير دهيد.

3.       از انتخاب کلمه عبور قابل حدس نظير سال تولد، سال ازدواج، شماره شناسنامه و ...، براي ورود به سامانه بانکداري اينترنتي خود، اجتناب نماييد.

4.       هنگام ورود شناسه مشتري و کلمه عبور سامانه بانکداري اينترنتي، از عدم رؤيت آن توسط ديگران اطمينان حاصل نماييد.

5.       از يادداشت و ذخيره نمودن شناسه مشتري و کلمه عبور سامانه بانکداري اينترنتي در جايي که امکان سوء‌استفاده‌هاي آتي از حساب بانکي شما را براي يابنده آن فراهم مي‌نمايد، خودداري نماييد.

6.       از انتخاب رمزهاي مشابه براي کارت‌ها و سامانه‌هاي بانکي خودداري نماييد.

7.       جهت ورود شناسه مشتري و کلمه عبور سامانه بانکداري اينترنتي، ترجيحاً از صفحه کليد مجازي تعبيه شده در سايت مربوطه استفاده نماييد.

راهنماي پيشگيري از کلاهبرداري هاي اينترنتي

سوء‌استفاده‌هاي اينترنتي به منظور دسترسي به اطلاعات محرمانه بانکي به روش‌هاي گوناگوني توسط کلاهبرداران انجام مي‌گردد. در يکي از اين روش‌ها (فيشينگ) کلاهبرداران از طرق مختلف نظير ايجاد وب‌سايت‌هاي جعلي مشابه با وب‌سايت‌هاي اصلي و معتبر، ارسال ايميل و پيامک به منظور سرقت اطلاعات محرمانه و سوء‌استفاده از اين اطلاعات اقدام مي‌نمايند. به منظور جلوگيري از قرارگرفتن در معرض جعل و سوءاستفاده اينترنتي توصيه مي‌گردد نکات ذيل را رعايت نماييد:

1.       به منظور استفاده از سامانه بانکداري اينترنتي تعاوني اعتبار کارکنان گروه صنعتي ايران‌خودرو، صرفاً از طريق مراجعه مستقيم به وب‌سايت https://ebank.ikcu.com اقدام نموده و توصيه مي‌شود براي امنيت بيشتر، با تايپ نمودن نشاني اينترنتي (URL) آن در نوار آدرس (Address bar) مرورگر وب آن را مشاهده نماييد. 

2.       از باز کردن ايميل‌هاي ناشناس و پاسخ به نامه‌اي که در آن درخواست اطلاعات شخصي، مشخصات و جزئيات حساب بانکي، کارت بانکي و ... را مي‌نمايد، اجتناب کنيد.

3.       از ورود به وب‌سايت‌هاي متفرقه و بازنمودن لينک‌هاي مربوطه اجتناب نماييد.

ملاحظات رايانه، تبلت و گوشي تلفن همراه هوشمند:  

1.       همواره از عدم نصب ابزارهاي سرقت کلمه (key logger) سخت‌افزاري و نرم‌افزاري بر روي رايانه خود اطمينان حاصل نماييد.

2.       از دريافت (Download) و اجراي نرم‌افزار و فايل‌هاي ناشناس و متفرقه روي رايانه، تبلت و گوشي تلفن همراه خود اجتناب نماييد.

3.       از به‌روزرساني مستمر سيستم‌عامل، مرورگر وب و ساير نرم‌افزارهاي منصوب روي رايانه، تبلت و گوشي تلفن همراه خود اطمينان حاصل نماييد.

4.       رايانه، تبلت و گوشي تلفن همراه خود را به ضدويروس معتبر مجهز نموده و آن را به صورت مستمر به‌روزرساني نماييد.

5.       براي دسترسي به سامانه بانکداري اينترنتي از ابزارهاي فيلترشکن نظير VPN استفاده ننماييد. 

6.       پس از اتمام کار در سامانه بانکداري اينترنتي، با استفاده از گزينه خروج، از سامانه مذکور خارج شويد.

7.       رايانه، تبلت و گوشي تلفن همراه خود را طوري تنظيم نماييد که در فواصل زماني کوتاه با استفاده از روش‌هاي امنيتي (PIN,Pattern, Password و ...) قفل گردد.

ملاحظات عمومي

1.       از صحت اطلاعات تماس خود (شماره تلفن همراه و آدرس ايميل) در سامانه بانکداري اينترنتي اطمينان حاصل نموده و در صورت تغيير اطلاعات مزبور نسبت به به‌روزرساني آن‌ها از طريق مراجعه به شعبه، اقدام نماييد.

2.       تا حد امکان از محيط‌هاي عمومي (نظير کافي‌نت)، رايانه‌هاي ناشناس و شبکه‌هاي بي‌سيم عمومي براي دسترسي به سامانه بانکداري اينترنتي اجتناب نموده و در صورت استفاده حتماً در اولين فرصت ممکن کلمه عبور خود را تغيير دهيد.

3.       درخواست ارسال پيامک جهت ورود به سامانه بانکداري اينترنتي و يا انجام تراکنش‌هاي مالي، سبب آگاهي مشتري از سوء‌استفاده‌هاي احتمالي و جلوگيري از سوء‌استفاده بيشتر است. به محض دريافت چنين پيامک‌هايي در صورتي که عمل مذکور از سوي خودتان صورت نگرفته، نسبت به تغيير کلمه عبور خود اقدام و مراتب را در اسرع وقت به مرکز ارتباط تعاوني اعتبار کارکنان گروه صنعتي ايران خودرو (02149711261) اطلاع‌رساني نماييد.

4.       هرگز اطلاعات مهم خود مانند رمز اول و دوم کارت‌ها، کلمه عبور سامانه‌هاي بانکي، CVV2، تاريخ انقضاي کارت را بر روي گوشي تلفن همراه ذخيره ننموده يا از طريق پيامک، ايميل و ساير سامانه‌هاي ارتباطي نظير تلفن براي سايرين ارسال و بازگو نکنيد.

5.       تعاوني اعتبار هرگز اطلاعات محرمانه شما (نظير مشخصات شناسنامه‌اي، کدملي، اطلاعات مربوط به کارت‌ و حساب بانکي و ...) را از طريق تلفن، ايميل يا پيامک درخواست نمي‌کند. در صورت رخداد اين مورد، ضمن عدم پاسخگويي به چنين درخواست‌هايي مراتب را سريعاً به مرکز ارتباط تعاوني اعتبار کارکنان گروه صنعتي ايران خودرو (02149711261) اطلاع دهيد.

6.       هرگز اطلاعات مربوط به حساب و کارت بانکي خود را در شبکه‌هاي اجتماعي قرار ندهيد. 

7.       سايت پليس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مرجع مفيدي براي دريافت آخرين اطلاعات مربوط به تهديدات امنيتي است.

ارتباط با مرکز ارتباط تعاوني اعتبار کارکنان گروه صنعتي ايران‌خودرو

در صورت بروز هرگونه مشکل و يا مشاهده شواهد مشکوک در حساب خود در هر يک از موارد ذيل که صحت آن‌ها از سوي شما مورد تأييد نمي‌باشند، حتماً ما را از طريق شماره تلفن 02149711261 مطلع نماييد.

  • پيامک ورود به سايت
  • پيامک تغيير کلمه عبور
  • برداشت از حساب
  • واريز به حساب
  • ايميل تغيير کلمه عبور
  • تماس مشکوک
  • تغيير اطلاعات تماس