مسئوليت هاي اجتماعي تعاوني اعتبار ايران خودرو شامل موارد زير مي باشد:
 
صندوق اعتبار نيکان
 
مسئوليت اجتماعي    سازمان، موضوعي حساسيت‌برانگيز و مورد توجه در سال‌هاي اخير بوده و يکي از عوامل اساسي بقاي هر سازماني محسوب مي‌شود. سازمان‌هاي سرآمد، به‌عنوان سازمان‌هايي پاسخگو، براي شفافيت و پاسخگويي به ذينفعان خود در قبال عملکردشان  بايد  تعهدات خود به مسئوليت اجتماعي را از طريق ارزش‌هاي خويش ابراز دارنــد و اطمينـان حاصل کننــــــد که اين تعهدات در سراسر سازمان جاري مي‌شوند و به‌اين‌ترتيب مسئوليت‌پذيري اجتماعي براي آنان مزاياي دوجانبه‌اي خواهد داشت.
بطوريکه هم سازمان از رويکرد اخلاقي‌تر و منسجم‌تر خود نفع مي‌برد و هم جامعه و طرف‌هاي ذينفع، نظر و برداشت بهتري از عملکرد و نقاط قوت سازمان خواهند داشت. مشارکت داوطلبانه و بشردوستـــــــانه در طيف گسترده‌اي از فعاليت‌هاي عام‌المنفعه به‌منظور التيام گوشه‌اي از آلام جامعه و ايفاي نقشي قوي و مؤثر در حل معضـــــــلات و مشکلات اجتماعي، بعد ديگري از ابعاد وجودي يک سازمان پيشرو و متعالي است. در همين راستـــــــا، در سال 
۱۳۹۲ صندوق اعتبار نيکان در تعاوني اعتبار کارکنان گروه صنعتي ايران‌خودرو افتتاح گرديــد. هدف از ايجاد اين صندوق، کمک به درمان کودکان بيمار در خانواده‌هاي نيازمند با همکاري جمعيت امداد دانشجويي ـ مردمي امــــام علي بوده اســـــت.
اين جمعيت به‌طور رسمي در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان يک سازمان مردم‌نهاد باهدف کاهش معضلات و آسيب‌هاي اجتماعي تأسيس شده که هم‌اکنون داراي جايگاه مقام مشورتي در شوراي امور اقتصـــــــــادي ـ اجتمـــــــاعي سازمــــــــــــــان ملل متحد
 ECOSOC به‌عنوان يک سازمان مردم‌نهاد است.
با توجه به زمان کوتاهي که از تأسيس اين صندوق مي‌گذرد، توانسته‌ايم با کمک و همراهي اعضا، نسبت به تأمين هزينه آزمايش و درمان تعدادي از بيماران نيازمند به پيوند مغز و استخوان اقدام نماييم. امروز نازنين فاطمه، محمدمهدي، سارينا، ريحانه و ... قدردان کمک‌هاي شما خيرين گرامي هستند
 
حمايت از پايان نامه ها

 
شرکت تعاوني اعتبار کارکنان گروه صنعتي ايران خودرو به منظور    توسعه فرهنگ تحقيق و پژوهش، تشويق دانشجويان و محققان براي تحقيقات در حوزه هاي اقتصادي، پولي و بانکي در راستاي اولويتهاي پژوهشي شرکت، اقدام به حمايت مالي از پايان‌نامه هاي مقاطع کارشناسي ارشد و دكتري، مقالات و تأليفات نموده است.
از جمله اهداف اين اقدام
 : 
  •  توسعه تحقيقات کاربردي و استفاده از توانمندي‌ها و پتانسيل‌هاي علمي دانشگاه‌ها در زمينه همکاري با شرکت و هدايت و بهره‌برداري از دستاوردهاي علمي و يافته‌هاي پژوهشي که منجر به ارتقاي کارايي و اثربخشي فعاليت‌هاي شرکت مي‌گردد.
  • برقراري ارتباط بهينه و تعامل سازنده بين شرکت و دانشگاه‌ها و موسسات و مراکز آموزش عالي کشور براي توليد فکر و ايده و تبديل آن به پديده و استفاده از ايده‌هاي برتر در برنامه‌ريزي‌هاي آتي.
  • ايجاد انگيزه و ترغيب دانشجويان، پژوهشگران و اساتيد در زمينه توليد علم، بروز خلاقيت‌ها، شکوفايي استعدادها و شناسايي دانشجويان مستعد و پژوهشگران و اساتيد علاقه‌مند.
  • افزايش کيفيت ارائه خدمات شرکت مبتني بر دانش‌افزايي و پژوهش‌محوري.
 
در اين راستا، کليه همکاران شرکت و ساير پژوهشگران (به صورت محدود) مي‌توانند، نسبت به انتخاب يكي از عناوين اولويت‌هاي پژوهشي، اقدام نموده و نسبت به انجام مراحل بعدي جهت ارسال پروپوزال ها، مقالات و تأليفات خود اقدام نمايند
شايان ذکر است شرايط حمايت مالي از پايان نامه هاي تحصيلات تکميلي، مقالات و تأليفات، صرفاً مشمول مواردي خواهد شد که موضوع خود را از بين اولويت هاي پژوهشي و با هماهنگي اداره توسعه سرمايه هاي انساني انتخاب کرده باشند.