آشنايي با شرکت تعاوني اعتبار گروه صنعتي ايران خودرو

ضرورت هاي تاسيس

در كشورهاي صنعتي حتي با وجود نظام پولي و بانكي و بازارهاي پول و سرمايه توسعه يافته، شركتهاي طراز اول خودروسازي همانند تويوتا،هيونداي، هوندا و ... كه در مقياس جهاني فعاليت مي كنند نهادي مالي و اعتباري تاسيس کرده اند كه با پشتيباني و راهبري كارا و اثربخش فعاليتهاي اقتصادي، به توسعه كمي و كيفي صنعت خودرو و كليه فعاليتهاي مرتبط كمك مي نمايد. 
در اين راستا و با توجه به استراتژي هاي کلان گروه صنعتي ايران خودرو به عنوان بزرگترين خودرو ساز خاور ميانه و نظر به گستردگي و تنوع فعاليتهاي مالي و اعتباري اشخاص حقيقي و حقوقي مرتبط با گروه و رسوب مالي جريان نقدينگي در سطح شرکت هاي ايران خودرو، لزوم تاسيس يک نهاد مالي و اعتباري با تامين منافع براي گروه و کارکنان در دستور کار مديران ارشد و سياستگذران ايران خودرو قرار گرفت.

 

منافع براي گروه

كمبود منابع مالي قابل دسترس در نظام بانكي كشور بدليل اعطاي تسهيلات تكليفي درقالب بودجه هاي سالانه. پايين بودن نرخ سود پرداختي نظام بانكي كشور به سپرده هاي اشخاص حقيقي وحقوقي درمقايسه با نرخ تورم گران بودن نرخ تسهيلات اعطايي نظام بانكي همراه با شرايط دشوار دريافت چنين تسهيلاتي . 
بالا بودن رسوب منابع مالي اشخاص حقيقي و حقوقي دربانكها و عدم دريافت خدمات مالي و اعتباري مناسب از آنها بدليل وجود بروكراسي و ضعف سيستمهاي مكانيزه بانكي . 
گستردگي وتنوع نيازهاي مالي و اعتباري اشخاص حقيقي وحقوقي شاغل درمجموعه گروه صنعتي ايران خودرو مانند كاركنان ، خريداران خودرو ، توليد كنندگان قطعات ومجموعه ها ، شركتهاي ليزينگ ، نمايندگيهاي مجاز و عامليتهاي تخصصي.

 

منافع براي کارکنان

اعطاي وامهاي قرض الحسنه با هدف تامين نيازهاي کارکنان در زمينه تسهيلات عقود اسلامي، کمک هزينه تحصيل ، درمان ، جهيزيه و... 
ارائه خدمات دريافت وپرداخت وساير خدمات مالي واعتباري بصورت مكانيزه و با امكان اتصال به شبكة بانكي .
جبران كاهش قدرت خريد اعضاء نسبت به تورم از طريق پرداخت سود علي الحساب وقطعي مناسب به سپرده ها وسرمايه هاي اعضاء .
اعطاي تسهيلات مناسب (مبلغ ، مدت ، سهولت ) به اعضاء متقاضي . به جريان انداختن سپرده ها و سرمايه هاي اعضاء در فرصتهاي سرمايه گذاري سودآور بويژه درون گروه صنعتي.
كسب سود براي اعضاء ازطريق ارائه خدمات مالي واعتباري. كسب سود براي اعضاء ازطريق جذب منابع مالي اشخاص حقيقي گروه صنعتي ايران خودرو، در قالب اعطاي وام و بكارگرفتن آن در طرحهاي سودآور

 

تاريخچه

شرکت تعاوني اعتبار گروه صنعتي ايران خودرو در مردادماه ۱۳۸۲و در راستاي اجراي اوامر مقام معظم رهبري درخصوص سياستهاي کلي اصل ۴۴ قانون اساسي و همگام با برنامه هاي راهبردي گروه صنعتي ايران خودرو، و در چارچوب قانون بخش تعاوني اقتصاد جمهوري اسلامي ايران و طي مجوز شماره ۶۵۱۷/۱ مورخ ۸۲/۰۴/۱۸ وزارت تعاون  و تحت شماره ۲۰۶۸۳۳ مورخ ۸۲/۰۵/۰۸ در اداره ثبت شركتها به ثبت رسيده و تاسيس گرديد.

 

مأموريت

تأمين بخشي از نيازهاي مالي كاركنان گروه صنعتي ايران خودرو و ساير اشخاص حقيقي گروه از طريق ارائه خدمات متنوع در قالب جذب انواع سپرده هاي متعارف ، وام قرض الحسنه , خدمات ويژه و ساير عقود اسلامي با استفاده از فن آوري هاي نوين بانکداري الکترونيکي. اين تعاوني با برخورداري از ويژگي هاي منحصر به فرد و متمايز و رعايت اصول درستكاري , دقت و تواضع تلاش مي كند تا تصوير مثبتي از خود در ذهن افراد ايجاد نمايد و به نيروي انساني به عنوان اصلي ترين سرمايه توجه كرده است و در همين راستا در جهت ارتقاء سطح توان و مهارت آنها تلاش مي كند و بهبود مستمر در تمام زمينه ها را سر لوحه كار خود قرار مي دهد.

 

چشم انداز

در راستاي اهداف وسياستهاي کلان تعاوني اعتبار گروه صنعتي ايران خودروجهت تبديل شدن به يک نهاد مالي و اعتباري، در گام اول پس از اخذ تاييد از اداره تعاون استان تهران در ارديبهشت ماه ۱۳۸۴ از تعاوني اعتبار کارکنان ايران خودرو به تعاوني اعتبارگروه صنعتي ايران خودرو ارتقا يافته ودر دي ماه ۱۳۸۸ موفق به اخذ مجوز از بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران شد. در حال حاضر نيز در شرف تبديل به موسسه مالي و اعتباري مي باشد.

 

دامنه فعاليت

فعاليتهاي اين تعاوني كلية اشخاص حقيقي و حقوقي كه به نوعي با صنعت خودرو در تعامل وارتباط هستند را دربر ميگيرد، 

درضمن كلية كاركنان شاغل در سازمانهاي زير مي توانند به عضويت اين شركت پذيرفته شوند و سود عملكرد شركت بر اساس ميزان سرمايه و مدت عضويت بين اعضا تقسيم مي گردد.
۱- کارکنان شركت ايران خودرو به عنوان شركت مادر .
۲- " شركتها و مؤسسات تابعه و زير مجموعه آنها .
۳- " شركتهاي تأمين كننده قطعات و مجموعه هاي محصولات ايران خودرو .
۴- " شركتهاي تأمين كننده خدمات پشتيباني ، فني ، مهندسي ، مشاوره اي و تحقيقاتي . 
۵- " نمايندگيهاي مجاز و عامليتهاي تخصصي فروش و خدمات پس از فروش .

 

وظايف

تعاوني اعتبار گروه صنعتي ايران خودرو با ايجاد شعب و باجه در اکثر شرکت ها و واحدهاي گروه صنعتي ايران خودرو ، با رعايت قوانين و ضوابط بانکداري اسلامي و با بهره گيري از فن آوري نوين و به کارگيري نيروهاي کارآمد و متخصص ،خدمات مالي و اعتباري مورد نياز اشخاص حقيقي گروه را تامين نموده وبا بهبود فرآيندها و توسعه خدمات و محصولات جديد در حوزه خدمات مالي و بانکداري سعي در جهت کسب رضايت سهامداران ومشتريان خويش مي باشد.اين شرکت در حال حاضر بالغ بر ۳۷ هزار نفر عضو دارد و اهم وظائف آن عبارت است از : 
۱- جذب سرمايه 
• پذيرش عضو
افزايش سرمايه از محل سود سنواتي
• افزايش سرمايه ازمحل سرمايه گذاري جديد اعضاء

۲- تجهيز منابع پولي 
• افتتاح انواع حساب سپرده هاي قرض الحسنه وسرمايه گذاري کوتاه مدت ، ويژه و بلند مدت 
• دريافت وام و تسهيلات اعتباري از اشخاص حقيقي و حقوقي
• دريافت كمك و هداياي نقدي و غيرنقدي از اشخاص حقيقي و حقوقي

۳- تخصيص منابع پولي 
• پرداخت وام قرض الحسنه تحت عناوين: ازدواج، تحصيل، درمان و... 
• اعطاي تسهيلات عقود اسلامي در قالب: جعاله مسکن،فروش اقساطي،خريدمسکن،خودرو، کالا و...
• پرداخت سود به سرمايه ها و سپرده هاي اعضاء 

۴- سرمايه گذاري 
• سپرده گذاري نزد بانكها و مؤسسات مالي و اعتباري
• مشاركت با اشخاص حقيقي و حقوقي در طرحهاي سرمايه گذاري داراي توجيه اقتصادي
• خريد وفروش سهام شركتها ومؤسسات
• خريد اوراق مشاركت و قرضه و ساير اوراق بهادار
• سرمايه گذاري در طرحهاي اقتصادي

۵- انجام ساير عمليات و خدمات مجاز مالي و اعتباري 
• ارائة خدمات صدور ضمانت نامه
• ارائه خدمات مشاوره اي اقتصادي
• ساير خدمات مجاز مالي واعتباري